Jak NEřídit svou firmu? Yahoo! jako příklad továrny na špatná rozhodnutí

Sekce: Aktuality v podnikání Datum: 05.12.2016 Autor: Zdravko Krstanov
Často se věnujeme firmám, které vám uvádíme jako pozitivní příklady. Nedávný prodej internetového giganta Yahoo však nahrává tomu, abychom vám ukázali, jak se to dělat nemá. Exekutiva Yahoo má během let na svědomí několik zásadních chyb, které vedly k úpadku kdysi hlavního hráče na trhu.

Ještě před deseti lety přitom vše vypadalo zeleně. Yahoo dokázalo ustát prasknutí dot-com bubliny a počítalo zisky v řádech miliard. Ty zajistily lukrativní smlouvy s velkými inzerenty. Tyto doby jsou ale nenávratně pryč, firma byla před pár týdny prodána Verizonu za necelých pět miliard dolarů. Jak je tato částka směšná, vám ukáží následující řádky.

K pádu Yahoo vedla, mimo jiné, krize firemní identity. Asi nejlépe ji demonstruje malá anketa, pořádaná vně firmy. Management dostal seznam společností, u nichž měl uvést první slovo, které přijde na mysl. Zatímco u dalších hráčů na trhu (Google-vyhledávání, eBay-aukce atd.) byly hlasy jednoznačné, u své vlastní společnosti zaměstnanci nenalezli shodu. Mail, vyhledávač, zprávy… v Yahoo zkrátka pořádně nevěděli, čím chtějí být. Zde je nutno podotknout, že v konečném výsledku se nedělalo nic dobře. Vyhledávací engine se nedá s geniálním Googlem, kde skutečně dostáváte odpovědi na otázky, ani zdaleka srovnávat.

S tím souvisí také HR politika společnosti. Zatímco konkurenční Google najímal programátory a počítačové experty, Yahoo se zajímalo, jak nabrat co nejvíce absolventů MBA. Výsledek? Mediální společnost, která byla zcela zaslepena vysokými příjmy z reklamy. Nikdo uvnitř si však neuvědomil (podobně jako si to nechtěly uvědomit noviny a časopisy), že tato zlatá doba je u konce.  

Přešlapy, jak šel čas:

V roce 1998 nabízí dva mladíci svůj malý startup na prodej za jeden milion dolarů, aby mohli pokračovat ve studiu na Stanfordu. Yahoo si již tehdy vykopalo vlastní hrob. Odmítlo totiž za “drobné” koupit Google.

O pět let později se nabízí podobná příležitost. Tentokrát se již vedou diskuze v miliardách. Tehdejší CEO Yahoo, Terry Semel, označuje cenovku pět miliard za přemrštěnou.

Píše se rok 2006 a Semel nabízí jednu miliardu dolarů za Facebook. Zuckerberg odmítá, nicméně od představenstva slyší, že pokud se Semel vrátí a nabídku navýší minimálně o sto milionů, bude to skvělý obchod. Semel však odmítá nabídku jakkoli navýšit, i desetina se mu zdá příliš. Dnešní hodnota Facebooku značně přesahuje 350 miliard dolarů…

Jsme v roce 2008 a Microsoft nabízí za kompletní převzetí Yahoo 44,6 miliard dolarů. Tvrdí, že se tímto spojením může vytvořit hegemon na trhu online reklamy, který bude schopný generovat minimálně miliardu ročně. Yahoo odmítá.

Červen tohoto roku – americký telekomunikační gigant Verizon souhlasí, že za majoritní část byznysu Yahoo zaplatí 4,83 miliardy dolarů. Strany uzavírají dohodu.

Příběh Yahoo vám dává stručný návod, jak zahodit každou příležitost. Pokud se chcete podobnému scénáři vyhnout, najímejte lidi podle umu, nikoli vzdělání, a bedlivě sledujte aktuální trendy. Jak říká Mark Cuban “… protože během vteřiny se může objevit někdo, kdo vám nakope zadek”. Yahoo by mohlo vyprávět.

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Přistupujte ke svým penězům stejně jako ke svému času. Přijít o ně je snazší, než se zdá!

Sekce: Investování Datum: 17.08.2015 20:00
Nemám čas ztrácet čas. Můj čas jsou mé peníze. Jsem tak vytížený, že ani nemám čas si v klidu vypít kávu. Zatímco o času a jeho nedostatku hovoříme ve společnosti bez jakýchkoliv zábran, o penězích…

Vymýšlíte název pro svou firmu? Tak si přečtěte, jak to NEdělat.

Sekce: Byznys Datum: 11.03.2016 08:00
Název firmy je dnes důležitější než kdy dříve. Je to první věc, se kterou zákazník přijde do kontaktu a je dokázané, že se jméno společnosti značně podílí na tržbách. Váš název vyvolá v zákazníkovi…

Kompletní návod, jak výhodně prodat svou firmu (1. díl)

Sekce: Byznys Datum: 01.01.2017 06:00
Prosperující firma může svého zakladatele živit dlouhá léta. V určité fázi se ale může stát i prostředkem jednorázového zhodnocení – zbožím na prodej. Jak ale vystihnout ten správný okamžik?
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Znáte nejlepší cirkus v Česku? Díky němu máme Slevomat, Heuréku i Dámejídlo

Sekce: Podnikání Datum: 24.01.2017 20:00
V únorovém tištěném magazínu MontyRich na vás čeká exkluzivní rozhovor s Davidem Špinarem a Milanem Zemánkem. Jejich investiční skupina Miton stojí za vznikem nejpoužívanějších a nejznámějších online…

Štěpán Pírko: Dluhopisový vlak dojel do konečné stanice

Sekce: Rozhovory v investování Datum: 24.01.2017 12:00
Dluhopisy na tenkém ledu, komodity na vzestupu a tradičně silné akcie, kterými neotřásla ani prezidentská volba v USA. Se Štěpánem Pírkem, předsedou správní rady fondu Bohemian Empire, jsme tak…

Čeká nás konec globální ekonomiky? Čeho se obávají elity z Davosu?

Sekce: Byznys Datum: 23.01.2017 18:00
Setkání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu na sebe vždy upoutají ohromnou pozornost médií, ekonomů, světové veřejnost, rozličná protestní hnutí vystupující proti globalizaci nevyjímaje.