Proč je uran novým miláčkem dlouhodobých investorů

Jádra se netřeba jen bát

Sekce: Aktuality v investování Datum: 01.01.2017 Autor: Jan Železný
Drahým kovům se letos nebývale dařilo. Zlato opět potvrdilo svoji tradiční roli bezpečného investičního aktiva v nejistých dobách nízkých úrokových sazeb. Stříbro vyletělo ze 14 na 20 dolarů. Jedna specifická komodita však doposud zůstává neprávem přehlížena – je jí radioaktivní uran. Jaderná energie však ve světě opět zaznamenává boom a analytici proto věští budoucí nedostatek kvalitního paliva. Uran tak pravděpodobně čekají světlé zítřky.

Uran je velice specifická komodita, již si většina čtenářů pravděpodobně automatický spojí s hrozbou v podobě využití v jaderných zbraních. Jak se však ukazuje, tato negativní skepse, která z něj činí u investorů poměrně přehlížený kov, není na místě. Celá věc je mnohem složitější a potenciál jeho civilního využití v podobě jaderné energetiky s pokračujícím tlakem na větší zapojení ekologicky čistých zdrojů energie roste.

Návrat jaderného boomu

Hned na počátku je nutno říci, že těžba uranu je náročným procesem, který probíhá v často extrémních podmínkách povrchových i hlubinných dolů. Nepřekvapí proto, že se touto činností po celém světě seriózně zabývá pouze několik desítek firem. Největší využívaná naleziště se v současnosti nachází ve střední Asii, jmenovitě v Kazachstánu (stará se až o třetinu celkové produkce), Uzbekistánu a Rusku. Stranou však nezůstáv…

...

Pokračování článku je pouze pro předplatitele.

Pokud chcete pokračovat v jeho čtení, pořiďte si roční předplatné.

Koupit předplatné
Máte koupené předplatné? Přihlašte se
Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Investice do p2p půjček přitahuje miliony investorů, vyplatí se i vám?

Sekce: Investování Datum: 21.08.2015 06:00
Jsou p2p nová příležitost pro investory nebo jenom další z řady spekulativních chimér?

3 důvody, proč je Elon Musk novým Stevem Jobsem

Sekce: Osobnosti Datum: 27.10.2016 09:30
Když zemřel marketingový génius a vizionář Steve Jobs, lidé se začali ptát, kdo nahradí jeho místo vedoucího inovátora. Už nějakou dobu se zdá, že štafetu úspěšně převzal rodák z Jihoafrické…

S novým rokem nové zaměstnání. Toto je 5 důvodů, proč si najít práci ve startupu

Sekce: Rady a tipy Datum: 05.01.2017 21:00
Buzzword, životní styl nebo bublina? Ať už máte názor na mladé rychle rostoucí firmy jakýkoli, měli byste zkusit v nějaké pracovat.
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Chcete se učit rychleji? Vyzkoušejte těchto pět jednoduchých tipů

Sekce: Rady a tipy Datum: 26.02.2017 19:30
Vstřebat a uchovat nové informace není vždy jednoduché. Dobrou zprávou je, že se v tom můžete relativně snadno zlepšit. K rychlejšímu učení mohou pomoci následujicí tipy.

Ředitel Googlu Sundar Pichai: Získávejte znalosti praxí, nikoli pouhým učením

Sekce: Rady a tipy Datum: 25.02.2017 19:00
Z dítěte vyrůstajícího v centrální Indii až k pozici CEO v druhé nejhodnotnější firmě světa. Co má k podnikání říct Sundar Pichai?

Hledáte práci? Toto je 5 nejlepších zaměstnavatelů pro rok 2017

Sekce: Byznys Datum: 24.02.2017 20:00
Jako každý rok, tak i letos vyšel z dílny Glassdoor report o nejlepších zaměstnavatelích. K žebříčku se využívá ta nejvíce vypovídající metrika – reálná spokojenost samotných zaměstnanců. Kam tedy…