Měl by Apple koupit Teslu? Někteří akcionáři jablečného giganta mají jasno

aneb AppTesla v praxi

Sekce: Aktuality v investování Datum: 16.05.2016 Autor: Zdravko Krstanov
Výrobce elektronických automobilů má oblíbený produkt a slibný potenciál růstu. Samotný vůz se pro svůj segment v určitých směrech jeví částečně jako iPhone pro ten mobilní. V souvislosti s nedávným a poměrně nezvyklým poklesem ceny akcií Applu tak mnozí volají po radikálním kroku.

Apple se momentálně potýká s novým problémem. Prodeje nejzásadnějšího produktu – iPhonu – se zpomalily. Poprvé za třináct let tak poklesly kvartální tržby. To celé se pochopitelně podepsalo na ceně akcií, a tedy i na náladě mnohých investorů. Část z nich tvrdí, že Apple ke vzpamatování potřebuje novou akvizici, a tou by prý mohla být Tesla. Hlavní důvody jsou dva. Obě firmy vyrábějí velmi kvalitní, uživatelsky příjemné produkty a chlubí se vysokou mírou loajality zákazníků. V technologických kruzích se navíc říká, že Apple pracuje, minimálně ve formě návrhů, na vlastním elektrickém autě. Akvizice Tesly by tak celý proces značně urychlila. Co tedy stojí v cestě tomuto, na první pohled harmonickému, spojení?

                                

Faktor Musk

Dnes již nikdo nepochybuje, že úspěch Tesly stojí a padá s jejím CEO, Elonem Muskem. Lidé věří v jeho auru vizionáře a ví, že i kdyby společnost potřebovala jeho poslední dolar, Musk nebude otálet. Zákazníci i talentovaní inženýři po celém světě k němu vzhlíží. 

Historie je nám důkazem, že Muskovi nevyhovuje být odpovědný někomu nad sebou. V případě akvizice by byla ohrožena pozice CEO, neb by se okruh jeho autonomie částečně zmenšil. A jelikož by Tesla mohla Apple přijít až na 50 miliard dolarů, risk, že Musk odejde, se zkrátka nevyplatí. V tomto případě by se hodnota firmy dramaticky zmenšila. 

Faktor Musk 2

Objevily se komentáře, že v případě výše zmíněné akvizice by se Elon Musk mohl stát ředitelem Applu. Cook prý v roli CEO nepřichází s ničím revolučním a firma potřebuje vizionáře, který by ve stylu Steva Jobse udělal zemětřesení v odvětví. 

Nikde však není napsáno, zda by se Musk dokázal pro jablečné produkty (a zejména pro iPhone) nadchnout alespoň z části podobně jako pro Teslu nebo SpaceX. Riskantní by také mohl být Muskův časový přístup. Tesla se v minulosti potýkala s tím, že slíbený produkt dodala o týdny i měsíce později. Podobné časové hrátky si Apple nemůže dovolit, protože na to jeho zákazníci zkrátka nejsou zvyklí.

A co ty akcie?

Obří akvizice by z hlediska ceny akcií vůbec nemusela přinést kýžené ovoce. Podle analytiků budou příjmy Applu v následujícím roce dosahovat 227 miliard dolarů. Tesla by měla vygenerovat okolo 11 miliard. Z hlediska přijmů by se tak jednalo přibližně o 5% navýšení. Musk sice prohlašuje, že v roce 2020 by měla Tesla produkovat na jeden milion vozidel ročně, jedná se však o pouhá slova. A na ty Apple sázet nemůže. Když už by se chtěl, jakože to tak nevypadá, v Tesle nějak angažovat, bude mnohem smysluplnější koupit v ní určitý podíl. Takovéto partnerství by mohlo být prospěšné pro oba.

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Apple Campus 2 se stane nejpokrokovější firemní budovou na světě

Sekce: Byznys Datum: 19.01.2016 13:00
Když Steve Jobs v roce 2011 představil radě kalifornského města Cupertino návrh nového sídla Applu, již tehdy měl v plánu vytvořit nejlepší kancelářskou budovu na světě. Trvalo to celé 4 roky, než se…

Apple Music – Přichází nový lídr hudebního průmyslu

Sekce: Byznys Datum: 30.06.2015 16:00
Streamování hudby je dneska nekompromisně nejčastějším kanálem, skrz který se hudba z celého světa dostává do uší posluchačů. Služby jako Spotify, Pandora nebo Google Play Music jsou na vrcholu…

Tržní hodnota Googlu stoupla o 60 miliard dolarů, akcie na historických maximech

Sekce: Byznys Datum: 18.07.2015 09:59
Akcie technologické společnosti Google za sebou mají výborné zakončení obchodního týdne. Páteční seance, během které se ukázalo, že kvartální výsledky včetně klíčových zisků z reklam vzrostly a…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Čeká nás konec globální ekonomiky? Čeho se obávají elity z Davosu?

Sekce: Byznys Datum: 23.01.2017 18:00
Setkání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu na sebe vždy upoutají ohromnou pozornost médií, ekonomů, světové veřejnost, rozličná protestní hnutí vystupující proti globalizaci nevyjímaje.

4 jednoduché triky, jak se z toho nezbláznit (zůstat v práci pozitivní)

Sekce: Rady a tipy Datum: 22.01.2017 19:30
I když vás vaše práce baví, krizovým situacím se pravděpodobně nevyhnete. Díky těmto tipům budete takové chvíle zvládat lépe.

Ztratil milion dolarů během 24 hodin. Vzpamatoval se a založil miliardový a zdravý byznys

Sekce: Osobnosti Datum: 21.01.2017 20:00
Daniel Lubetzky je důkazem, že odhodlání je klíčovým předpokladem podnikání.